Akcesoria do zabudowy sanitarnej to często temat zbywany i przesuwany na sam koniec listy priorytetów. Jednak to one decydują o funkcjonalności łazienek i innych pomieszczeń zarówno w domach prywatnych, jak i w pomieszczeniach publicznych. W zależności od potrzeb i możliwości możesz przebierać zarówno w materiałach, z których wykonane są akcesoria, jak i w ich rozmiarach oraz cenach!

Najważniejsze akcesoria do zabudowy sanitarnej

Do akcesoriów do zabudowy sanitarnej, których nie możesz pominąć, należą przede wszystkim klamki oraz zawiasy. Bez nich nawet najwygodniej zabudowana łazienka nie będzie zdatna do użytku. Równie istotne są profile do zabudowy sanitarnej, które umożliwiają zamontowanie drzwi prysznicowych w kabinach czy szatniach. Niezbędne akcesoria to także zamki do kabin w miejscach publicznych, gałki do drzwi i wieszaki na ubrania i ręczniki. Jednymi z pierwszych akcesoriów do zabudowy sanitarnej, które musisz kupić, są nóżki podtrzymujące kabinę. Oprócz swojej oczywistej funkcji, jaką jest utrzymanie kabiny, odpowiadają także za cyrkulację powietrza, zapobiegając tym samym skraplaniu się wilgoci po ściankach działowych.

Rodzaje okuć do zabudów sanitarnych

W zależności od preferowanego designu mamy do wyboru okucia do kabin sanitarnych wykonane ze stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego lub aluminium. Stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką wytrzymałością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wilgoć oraz eleganckim designem. Jeżeli celujesz w aranżację opartą na luksusowych materiałach, wówczas wybór stali nierdzewnej będzie najkorzystniejszy. Jak widać, wśród okuć ze stali nierdzewnej dominują gładkie, jednolite elementy o gustownych kształtach. Okucia do zabudów sanitarnych wykonane z plastiku mogą pochwalić się nieco niższą wytrzymałością, ale dają możliwość dopasowania kolorystycznego do reszty aranżacji. Świetnie sprawdzą się w domu, natomiast niekoniecznie nadają się do znacznie bardziej eksploatowanych punktów publicznych. Aluminiowe okucia do zabudowy sanitarnej łączą w sobie zarówno różnorodny design, jak i wysoką wytrzymałość. Natomiast wybierając okucia do zabudów szklanych zwróć uwagę na specjalne wymagania, jakie stawia przed Tobą szkło. Tutaj świetnie sprawdzą się okucia do szklanej zabudowy oferowane przez sklep https://gryc24.pl/.

Czyszczenie i naprawa akcesoriów do zabudowy sanitarnej

Aluminiowe okucia do zabudowy sanitarnej, tak samo, jak i te z tworzywa sztucznego możemy myć za pomocą podstawowych środków czyszczących. Czyszczenie akcesoriów robi się problematyczne w momencie, w którym w grę wchodzi stal nierdzewna. Ten rodzaj materiału nie może dotykać stali węglowej. Oznacza to, że naprawiając lub montując stal nierdzewną, powinieneś używać tylko i wyłącznie narzędzi do tego rodzaju stali. Również czyszcząc stal nierdzewną, należy pamiętać o używaniu szczoteczek ze stali nierdzewnej lub materiału neutralnego. Stal nierdzewna zwykle wymaga też specjalnych detergentów, które nie tylko czyszczą, ale też konserwują tego typu okucia. Stalowe elementy powinny być regularnie konserwowane za pomocą odpowiednich smarów, najlepiej rekomendowanych przez producenta. Dzięki takim czynnością zachowawczym przedłużysz żywot stali i uchronisz się przed ich kosztowną wymianą.