Czystość urządzeń sanitarnych jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względu na bezpieczeństwo. Duża wilgotność oraz kontakt z brudnymi dłońmi sprawia, że urządzenia te mogą łatwo stać się siedliskiem grzybów, pleśni oraz innych niebezpiecznych drobnoustrojów. Jak zatem prawidłowo zadbać o naszą łazienkę, by była ona bezpiecznym i przyjemnym miejscem? Przedstawiamy sposoby oraz środki pomagające w skutecznym czyszczeniu sanitariatów.

Jakie środki czystości wybrać?

Wśród domowej chemii użytkowej na półkach sklepów znajdziemy masę przeróżnych środków czyszczących o podobnym zastosowaniu. Więc na co warto postawić? Zastanów się nad tym, czego oczekujesz. Z pewnością możesz z góry odrzucić produkty z najniższych półek. Podobne, a często nawet o wiele lepsze efekty uzyskasz przy zastosowaniu octu i sody oczyszczonej lub zwykłego płynu do mycia naczyń. Warto zainteresować się ofertą wiodących marek oraz porównać opinie, jeśli masz jakiś konkretny problem, przykładowo: z osadem z kamienia, wybierz produkty dedykowane zwalczaniu tego typu osadów. Szukaj także międzynarodowych certyfikatów jakości, zapewnią one, że produkt, z którego korzystamy, nie zaszkodzi w żaden sposób naszemu zdrowiu.

Dezynfekcja zabudowy sanitarnej, czy warto?

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do tego, że Twoja łazienka jest bezpieczna, zastanów się nad wyborem środków o właściwościach dezynfekujących. Szczególnie warto przeprowadzać regularną dezynfekcję toalety. Na muszli mogą się bowiem gromadzić niezwykle niebezpieczne drobnoustroje. Podobnie jest zresztą z umywalką oraz baterią, w trakcie mycia rąk mogą osadzać się w niej różne niebezpieczne bakterie i wirusy przyniesione z zewnątrz. Nie ma co ukrywać, okresowa dezynfekcja całej zabudowy sanitarnej z pewnością nie zaszkodzi. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele niewidocznych i niebezpiecznych zanieczyszczeń czai się w na pierwszy rzut oka czystej łazience. Zapewne myślisz, że idealnym środkiem do czyszczenia sanitariatów będzie taki, który łączy w sobie właściwości czyszczące i dezynfekujące? Nic bardziej mylnego. Nie łącz dezynfekcji z myciem, wykonuj te czynności osobno, środki „dwa w jednym” zazwyczaj posiadają zbyt małe stężenie substancji czynnych, by mogły być skuteczne. Stosując je, nieświadomie roznosimy zarazki po całej łazience. Wybierz sprawdzony środek czystości oraz dedykowany środek do dezynfekcji.

Środki ochrony

Sam proces czyszczenia oraz dezynfekcji WC czy umywalki może również stanowić niebezpieczeństwo. Pamiętaj o podstawowych zasadach BHP. Zawsze stosuj rękawice przeznaczone do pracy ze środkami chemicznymi, ochronią Cię one nie tylko przed bezpośrednim kontaktem z nieczystościami, ale także przed szkodliwym dla skóry działaniem niektórych detergentów. W trakcie dezynfekcji noś dobrej jakości maskę ochronną, opary alkoholu lub chloru mogą mieć niezwykle szkodliwy wpływ na Twoje płuca. Jeśli przyszło Ci posprzątać skrajnię zaniedbaną lub publiczną toaletę – rozważ zaopatrzenie się w kombinezon ochronny. Polecamy także stosowanie wszelkiego rodzaju okularów lub masek ochronnych i choć może to wydawać się przesadą, niektóre ze środków czyszczących sanitariaty mają właściwości żrące, a dostanie się nawet minimalnej ich ilości do oczu, może skutkować trwałą utratą wzroku. Pracujmy bezpiecznie!